Home / Nx Witness
Nx Witness hoort bij geen enkel cameramerk
Het is de software waarin je camera's van verschillende fabrikanten en van verschillende locaties in één scherm zet. Wij bouwen het, wij beheren het, en wij zeggen erbij wanneer je het beter niet neemt.
Om te beginnen
Wat is Nx Witness eigenlijk?
Nx Witness is videomanagementsoftware van het Amerikaanse Network Optix. Je installeert het op je eigen server, en die server neemt op en deelt de beelden uit. De camera's mogen van elk merk zijn, zolang ze ONVIF spreken. De software hoort dus niet bij een fabrikant, maar bij jou.
Het verschil met de app van één merk zit hem niet in mooiere knoppen. Het zit in wie de baas is over je beelden. Koop je een recorder van merk X, dan draait daar de software van merk X op, en die praat het liefst met camera's van merk X. Werkt prima, tot het moment dat je iets wilt wat merk X niet levert. Een kentekencamera die net wat verder kijkt. Een warmtebeeldcamera. Een thermische camera boven een afvalcontainer. Dan zit je vast aan wat er in de catalogus staat.
Bij een VMS draait het om. De software staat centraal en de camera's zijn uitwisselbaar. Network Optix koppelt elf cameramerken met hun eigen fabrikantskoppeling, waaronder Dahua, Hikvision en Hanwha Vision. Alles wat daar niet bij staat komt binnen via ONVIF Profile S, T of M, en dat is de standaardtaal die vrijwel elke professionele IP-camera spreekt. In de praktijk betekent dat: hangt er iets, dan krijgen we het er meestal in.
Dat klinkt technisch, maar het gevolg is heel gewoon. Je hoeft geen leverancier meer te kiezen voor de komende tien jaar. Je kiest per camerapositie wat daar het beste werkt, en de software houdt het bij elkaar. Wij zijn nog geen enkele keer bij een klant geweest die spijt had van die vrijheid.
In het dagelijks gebruik
Wat levert een VMS je op een gewone werkdag op?
Eén inlog voor alle panden, zoeken op wat er in beeld gebeurde in plaats van door uren opname scrollen, en per medewerker instellen welke camera's hij mag zien. Daarnaast kun je gebeurtenissen uit andere systemen aan het beeld hangen, bijvoorbeeld een kassabon of een deur die opengaat.
- Eén inlog, alle locaties. Een filiaalmanager in Zwolle en het hoofdkantoor in Almere kijken in hetzelfde scherm. Je hoeft niet per pand een ander wachtwoord op te zoeken.
- Zoeken in plaats van scrollen. De software houdt bij welke objecten er langskwamen. Zoek op voertuig binnen een tijdvak en in een gebied van het beeld, en je hebt de fragmenten in seconden.
- Rechten per persoon. Je kunt rollen maken en daar camera's aan hangen. De schoonmaakcoördinator ziet het magazijn en niet de kassa. Wie geen recht heeft, ziet de camera niet eens staan.
- Koppelen met wat je al hebt. Kassasystemen en toegangscontrole kunnen via een HTTP-bericht een gebeurtenis in de software zetten. Die gebeurtenis komt als tekst over het beeld te staan en is daarna terug te zoeken.
- Opname blijft in huis. Geen verplichte cloudopslag om bij je eigen beeld te kunnen. Wil je een kopie in de cloud, dan is dat een keuze en geen voorwaarde.
Die laatste twee punten zijn de reden dat wij dit bij horeca en retail vaak op tafel leggen. Een manager die een verschil in de kas ziet, wil niet eerst uitzoeken welke recorder bij welke kassa hoort. Hij wil het bonnummer intypen en het beeld erbij zien. Dat is precies wat zo'n koppeling doet.
Naast elkaar
Wat kan een VMS wat de app van je recorder niet kan?
Het grootste verschil is dat een recorder-app hoort bij het doosje dat je gekocht hebt, en een VMS bij het systeem dat je opbouwt. Een VMS neemt camera's van meerdere merken aan, voegt locaties samen tot één omgeving, en laat je per medewerker instellen welke camera's hij ziet. Dat kan de meegeleverde app zelden.
| Waar het om gaat | Recorder-app van één merk | Nx Witness | Wat dat voor jou betekent |
|---|---|---|---|
| Cameramerken | In de praktijk het eigen merk | 11 merken met eigen koppeling, de rest via ONVIF Profile S, T of M | Je kiest per positie de juiste camera in plaats van de juiste catalogus |
| Kanalen per server | Vast aantal, meestal 4 tot 64 | Tot 256 kanalen per server bij versie 6 op een x64-machine | Uitbreiden zonder de recorder te vervangen |
| Meerdere panden | Per pand een aparte recorder in de app | Servers en locaties samen te voegen tot één omgeving | Eén scherm en één inlog voor de hele organisatie |
| Gebruikersrechten | Vaak beheerder en kijker | Zelf rollen maken en per rol camera's toewijzen | Personeel ziet alleen wat het mag zien, ook op de mobiel |
| Koppeling met kassa of deur | Zelden of alleen binnen het eigen merk | HTTP-gebeurtenissen en een open API | Een bon of een pasje wordt een zoekterm in je beeld |
| Hardware | Het apparaat van de fabrikant | Windows of Ubuntu op je eigen server | Je kiest zelf schijven, back-up en onderhoudscontract |
| Wisselen van installateur | Meestal opnieuw beginnen | Camera's en software blijven staan | Je koopt een systeem, geen relatie waar je niet uit komt |
Bron: Network Optix, ondersteuningsartikelen "Camera integration and brand support" (bijgewerkt 15-07-2026) en "Recommended number of cameras per server" (bijgewerkt 29-10-2025), geraadpleegd op 20-08-2026. De kolom over recorder-apps is onze eigen ervaring uit installaties, geen opgave van een fabrikant.
Eerlijk verhaal
Voor wie loont Nx Witness, en voor wie niet?
Het loont bij meerdere panden, bij tientallen tot honderden camera's, of bij een cameraparkje dat in de loop der jaren uit drie merken is opgebouwd. Heb je een woning met vier camera's, dan is een VMS weggegooid geld. Een gewone netwerkrecorder doet daar hetzelfde werk, sneller en simpeler.
Wel doen
- Meerdere locaties. Filialen, vestigingen, een VvE met drie blokken, of een hotelketen. Alles in één scherm scheelt elke dag tijd.
- Tientallen tot honderden camera's. Vanaf die omvang loop je tegen de grenzen van een recorder aan, en wordt beheer belangrijker dan aanschaf.
- Gemengd merkenpark. Vijf jaar geleden merk A, daarna merk B, nu iets anders. Een VMS zet dat weer bij elkaar.
- Wisselen van installateur. Je wilt je bestaande camera's houden en alleen de software en het beheer verplaatsen. Dat kan.
Niet doen
- Woning met vier camera's. Je betaalt per kanaal voor software die je nooit gebruikt. Neem een netwerkrecorder en klaar.
- Als niemand het beheert. Een VMS wil onderhoud: updates, schijven in de gaten houden, rechten bijwerken. Doe je dat niet zelf, laat het dan bij ons of iemand anders liggen.
- Als het netwerk rammelt. Alles loopt over het netwerk. Ligt daar een zooitje, dan moet dat eerst goed. Kijk dan eerst naar het netwerk.
- Als je alleen aan één merk wilt vasthouden. Draai je nu volledig op UniFi en ben je tevreden, dan voegt een tweede laag software weinig toe.
Dat laatste blok schrijven we er expres bij. Een VMS is voor een verkoper een prettig product, want er zit software en beheer aan vast. Wij verkopen het liever niet aan iemand die er niets aan heeft, want dan bellen we elkaar over een jaar met een vervelend gesprek.
Kosten en voorwaarden
Hoe zit de licentie van Nx Witness in elkaar?
Je hebt een licentie per aangesloten kanaal nodig, dus per camera, per encoderkanaal en per losse in- of uitgang. Network Optix biedt daarvoor twee vormen: de klassieke Professional-licentie, die je eenmalig koopt, en Enterprise, dat wel een lopend abonnement is. Welke van de twee je kunt krijgen, verschilt per regio.
Wij noemen op deze site geen bedragen, want licentieprijzen lopen via distributie en veranderen. Wat wel vaststaat is hoe het werkt. De Professional-licentie wordt vastgezet op de Hardware ID van je server, een nummer van 34 cijfers dat de software uit het moederbord en de netwerkkaart haalt. Vervang je het moederbord, dan verandert dat nummer en moet de licentie opnieuw. Verhuizen naar een andere server kan wel, maar volgens Network Optix maximaal drie keer per sleutel.
Een multisensorcamera telt niet als één camera. Een camera met vier sensoren gebruikt vier kanalen. Dat is een van de punten waarop mensen zich verrekenen, dus wij tellen bij een offerte de sensoren en niet de behuizingen.
Wil je het eerst zien, dan kan dat zonder iets te kopen. Network Optix geeft een proeflicentie van 30 dagen voor maximaal vier apparaten. Genoeg om vier camera's uit je bestaande park erin te hangen en te kijken of het bevalt.
| Onderdeel | Opgave van de fabrikant | Wat je ermee moet |
|---|---|---|
| Kanalen per server, versie 6 op x64 | 256 | Boven dit aantal zet je er een tweede server bij |
| Kanalen per server, versie 5 op x64 | 128 | Oudere installaties zitten eerder aan de grens |
| Kanalen per server op ARM | 12 | Een kleine ARM-doos is geen VMS-server |
| Multisensorcamera met 4 sensoren | 4 kanalen | Tel sensoren, geen behuizingen, anders klopt je licentie niet |
| Proeflicentie | 30 dagen, 4 apparaten | Genoeg om het uit te proberen op je eigen camera's |
| Licentie verplaatsen naar andere server | maximaal 3× | Plan je hardware vooruit, niet per ongeluk |
| Aanbevolen server onder 64 kanalen | 4 cores / 8 threads, 16 GB RAM, 2× 1 Gbit | Onder deze specificatie ga je haperend beeld zien |
Bron: Network Optix, ondersteuningsartikelen "Recommended number of cameras per server" (bijgewerkt 29-10-2025), "Nx Witness Server Hardware Specs" (bijgewerkt 15-12-2025) en "Activate and manage your Professional licenses for your VMS" (bijgewerkt 07-07-2026), geraadpleegd op 20-08-2026. Licentievormen en grenzen kunnen door de fabrikant worden gewijzigd. Wij controleren ze bij elk project opnieuw.
Wat wij ermee doen
Wij bouwen het en wij houden het draaiend
Een VMS is geen doos die je ophangt. Iemand moet de server inrichten, de camera's erin zetten, de rechten opzetten en er daarna naar blijven kijken. Dat is systeemintegratie, en dat is het werk dat wij doen.
In de praktijk begint het bij het netwerk en de opslag. Hoeveel camera's, welke resolutie, hoeveel dagen wil je terug kunnen kijken. Daar rolt een aantal terabytes uit en daar kiezen we de server bij. Wij leveren die server, of we zetten de software op hardware die je al hebt staan.
Daarna komen de camera's erin. Bestaand park van een ander merk? Prima, dan sluiten we die aan en kijken we per model welke functies eruit komen. Nieuwe camera's erbij hangen wij er zelf op, met onze eigen monteurs, in heel Nederland.
Vervolgens de inrichting. Wie mag wat zien, welke gebeurtenissen moeten een melding geven, welke koppelingen komen erbij. Loopt er ook toegangscontrole mee, dan hangen we die eraan zodat een pasje aan een beeldfragment vastzit.
En dan het beheer. Updates, schijven controleren, nieuwe medewerkers toevoegen, mensen die weggaan eruit halen. Dat kan bij ons in beheer, en dat is betaald werk. Wil je weten wat er in jouw situatie bij komt kijken, bel of mail ons dan even. Meedenken vooraf kost niets.
Je persoonlijke adviseur
Waarom wij liever even langskomen
Op papier lijkt elk camerasysteem op elkaar. In het echt bepaalt jouw gevel, jouw oprit en jouw licht wat er kan. Daarom komen wij liever eerst kijken, en kost dat gesprek niets.
Meerdere locaties in een scherm klinkt simpel, maar de winst zit in hoe je het inricht.
Ik praat elke dag over techniek en beveiliging, en daar kan ik oprecht enthousiast over worden. Maar het leukste vind ik iets anders: iets dat voor mij doodgewoon is vertalen naar iets waar jij wat aan hebt. Waarom past dit wel bij jouw situatie, en waarom is dat andere juist zonde van je geld.
Want ik snap heel goed dat je dit niet elke dag koopt. De merken zeggen je waarschijnlijk niets, de modelnamen nog minder, en wat zo’n camera nou echt kan is niet in twee zinnen uitgelegd. Zie mij dan maar als de vertaler. Daar word ik blij van.
Wanneer mag ik langskomen?
Koen van Fulpen
Beveiligingsadviseur
Laat je nummer achter
Dan belt Koen je terug
We vragen naar je pand, de afstanden en het licht, en zeggen eerlijk wat je met welk aantal camera’s gaat herkennen. Daarna weet je waar je aan toe bent, ook als je nog niets besluit.
- Advies vooraf is gratis, ook als we langskomen
- Je krijgt een cameraplan, geen offerte op gevoel
- Wij bellen alleen over je aanvraag. Geen nieuwsbrief, geen verkooplijsten
Vragen
Wat mensen ons over Nx Witness vragen
De vragen die het vaakst voorbijkomen, met het antwoord dat wij aan de keukentafel of in de directiekamer ook geven.
Werkt Nx Witness met mijn bestaande camera's?
Meestal wel. Network Optix koppelt elf cameramerken met een eigen fabrikantskoppeling, en alles daarbuiten komt binnen via ONVIF Profile S, T of M. Vrijwel elke professionele IP-camera spreekt dat. Wat er precies uitkomt aan functies verschilt per model, dus wij testen dat vooraf op een paar camera's.
Analoge camera's kunnen ook, maar dan heb je een encoder nodig die het beeld omzet. Elk kanaal op zo'n encoder telt als een licentie.
Moet ik elke maand betalen voor Nx Witness?
Dat hangt af van de licentievorm. De Professional-licentie koop je eenmalig per kanaal en die blijft daarna van jou. De Enterprise-variant is wel een abonnement, met daarbij een cloudlaag voor het beheer van veel locaties. Welke vorm er in Nederland via distributie te krijgen is, verschilt en checken wij per project.
Wat er in geen van beide gevallen gebeurt: je hoeft niet te betalen om bij je eigen opnames te kunnen. Die staan op je eigen server.
Kan ik camera's op verschillende adressen in één scherm zien?
Ja, dat is een van de redenen om dit te nemen. Servers op verschillende locaties worden samengevoegd tot één omgeving, en gebruikers loggen daar met één account op in. Op kantoor via de desktopsoftware, onderweg via de mobiele app, of in een browser.
Voorwaarde is dat elke locatie een fatsoenlijke internetverbinding heeft en dat de netwerken netjes gescheiden zijn ingericht.
Hoeveel camera's kan één server aan?
Network Optix houdt voor versie 6 op een x64-server 256 kanalen aan als bovengrens, en 128 voor versie 5. Op een ARM-processor is het 12. Let op dat een multisensorcamera met vier sensoren als vier kanalen telt, en dat je altijd wat ruimte overhoudt voor pieken en onderhoud.
Wij rekenen bij een offerte niet tot de rand. Zit je rond de tweehonderd camera's, dan verdelen we ze liever over twee servers.
Kan ik mijn kassasysteem eraan koppelen?
Vaak wel. De software neemt gebeurtenissen aan via een HTTP-bericht, en veel kassa- en toegangssystemen kunnen zo'n bericht sturen. Die gebeurtenis komt dan als tekst over het camerabeeld te staan en is later terug te zoeken, bijvoorbeeld op bonnummer of op de naam van een medewerker.
Of het in jouw geval kan, hangt af van je kassaleverancier. Wij zoeken dat vooraf uit, want dit is geen belofte die je achteraf wilt ontdekken.
Wij hebben vier camera's thuis. Is dit iets voor ons?
Nee. Voor een woning met een handvol camera's is dit te zwaar en te duur. Je betaalt per kanaal voor software die pas rendeert bij meerdere locaties, veel camera's of gemengde merken. Een gewone netwerkrecorder met de app van het merk doet daar precies wat je nodig hebt.
Kom je later op tien of twintig camera's uit, of komt er een tweede pand bij, dan is het gesprek een ander gesprek. Bel ons dan gerust opnieuw.
Verder kijken
Waar wij je nog meer mee helpen
Een camera hangt zelden alleen. Hieronder staat de rest van wat wij doen, welke merken wij voeren, en de uitleg waar wij zelf naar verwijzen als iemand belt.
Wat wij doen
Naast IP-camera’s ook de techniek eromheen, door dezelfde monteurs.
Merken die wij voeren
Per merk de modellen, de specificaties en het bereik per lens.
Uitleg zonder verkooppraatje
Geschreven door de mensen die het installeren.
Zelf doen of laten doen
Je krijgt van ons dezelfde spullen en hetzelfde cameraplan. Het verschil zit in wie de ladder vasthoudt.